W okresie wakacyjnym wielu rodziców odczuwa silną presję na to, by zapewnić dziecku rozrywki oraz tak organizować czas, by był on maksymalnie produktywny, rozwojowy i atrakcyjny dla dziecka zarazem. My dorośli często stajemy na głowie a mimo to z ust naszych pociech pada słynne i znienawidzone przez wszystkich rodziców “Nuuuuudzi mi się”. Aby temu zaradzić przychodzę z listą propozycji na zabawy z dzieckiem w domu, na łonie natury, w mieście.
Jak efektywnie spędzać czas wolny z dzieckiem w domu?
Dom jako przestrzeń znana dziecku ma swoje plusy i minusy. Na uznanie zasługuje fakt, że jest to miejsce gdzie dziecko może czuć się bezpiecznie, mieć swoje ulubione miejsca do wypoczynku, aktywności czy nauki, ogrom możliwości do zabawy i relaksu we właściwy dla siebie sposób. Jednak jako miejsce znane czasem może wydawać się dla dziecka nudne, nieatrakcyjne, mało inspirujące. Jak można temu zaradzić?
- rotacja zabawek- to rewelacyjny sposób, dzięki któremu łatwiej utrzymamy porządek w pokoju dziecka i dłużej zajmiemy uwagę na aktualnie wyeksponowanych zabawkach, książeczkach czy grach, utrzymując przy tym systematyczny przypływ radości, ekscytacji i zaciekawienia “nowymi” w momencie wymiany ekspozycji. Dzieję się tak poprzez fakt dużej przerzutności uwagi dzieci i czasu skupienia na aktywności, która w momencie zbyt dużej iloci otaczających przedmiotów zmienia się na niekorzyść.
- angażowanie dzieci do codziennych obowiązków domowych- rozwieszanie prania, pomoc w przygotowywaniu posiłków czy wycieranie wilgotną ściereczką blatów może stać się świetną formą wspólnego spędzania czasu, zabawą i doskonała drogą budowania satysfakcjonujących relacji i samodzielności i poczucia sprawstwa. Pamiętajmy jednak o tym, że my dorośli możemy robić pewne rzeczy szybciej bo mamy większą sprawność i doświadczenie zatem nie poprawiajmy nerwowo i nie komentujmy w niemiły sposób nawet jeśli coś się zachlapie czy niedokładnie wymiesza, pamiętając, że korygowanie też może być formą zabawy a dziecko ma prawo do błędów, które są wpisane w proces nauki nowych umiejętności.
- nadawanie przedmiotom nowych funkcji i znaczeń- stół i koce mogą stać się rewelacyjną bazą do zabawy, duża miska może posłużyć za basen na balkonie czy tarasie a szczotka na długim kiju może być odrzutowcem do latania. Puśćmy wodzę fantazji
Jak efektywnie spędzać czas wolny z dzieckiem na łonie natury?
Łąka, las, plaża czy góry to fenomenalne miejsca, w których już z samego faktu przebywania możemy wiele czerpać. Mnogość doświadczeń wielozmysłowych (wzrok, zapach, dotyk, słuch) w naturalny sposób mogą rozwijać ale i wyciszać. Będąc w takich miejscach warto w miarę możliwości zadbać o bezpośredni kontakt z naturą poprzez chodzenie boso, wąchanie, odrysowywanie np, kory drzewa czy zerwanych listków czy kwiatów, zbieranie darów natury po to by je nazywać, uszeregować, klasyfikować czy znajdować ich zastosowanie w zabawie, kuchni czy przemyśle. Otwarte przestrzenie sprzyjają również wszelkiego rodzaju zabawom terenowym typu podchody, zabawy w chowanego czy ciepło-zimno, budowanie zamków z piasku, szałasów czy domków dla lalek czy garaży dla samochodzików. Dodatkowo miejsca te sprawdzą się również do uprawiania sportów tj, siatkówka (plażowa), piłka nożna, rower/hulajnoga czy rzucanie do celu. Możemy też rozwijać funkcje poznawcze podczas zabaw angażujących spostrzeganie, pamięć np. Moje oczy widzą coś koloru/kształtu…, zamiana miejscami zebranych darów natury z zamkniętymi oczami z zapytaniem “Co zmieniło miejsce?”, budowanie szeregów pamięciowych opartych na tym, co widzimy w otoczeniu itd.
Jak efektywnie spędzać czas wolny z dzieckiem w mieście?
Natura daje nam wiele możliwości ale i w mieście można świetnie się bawić. Warto zapoznać się z ofertą świetlic środowiskowych, miejscowych bibliotek, domów kultury czy osiedlowych klubów. Często znajdziemy tam bogatą ofertę zarówno płatnych jak i darmowych możliwości dla dzieci w różnym wieku. Ponadto możemy zaglądać na osiedlowe place zabaw czy skateparki. Aby zapewnić rozrywkę dziecku wybierajmy w miarę możliwości spacery zamiast podróży autem. Zwykle, mało atrakcyjne wyjście z dzieckiem do sklepu może okazać się wyprawą łowcy parówek jeśli zadbamy o odpowiedni sposób dotarcia do celu i dorobimy do tego historię o misji czy zadaniu dla superbohatera/łowcy. Warto śledzić media społecznościowe i strony miasta, na których często pojawiają się informacje o piknikach osiedlowych, koncertach, festynach czy innych okazjonalnych eventach organizowanych w różnych częściach miasta. Korzystajmy ze ścieżek rowerowych, basenów, kin, odwiedzajmy z dziećmi biblioteki czy czy osiedlowe bazarki. Korzystajmy z możliwości i szukajmy okazji do aktywnego spędzania czasu razem z dzieckiem.
Iwona Strzałkowska-Nowak
Psychoterapeutka, Psychopedagożka,
oligofrenopedagożka, specjalistka diagnozy i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu
Trenerka TUS i TZA,
właścicielka Gabinet Terapii PUZZEL w Ostrowcu Św.