Jak zredukować ilość soli w diecie dziecka?

Troska o zdrowe posiłki dzieci staje się dziś kluczowym aspektem w życiu każdego rodzica. Jednym z najważniejszych kroków w trosce o zdrowe odżywianie jest ograniczenie nadmiernego spożycia soli przez dzieci. W obliczu tak szerokiej gamy produktów spożywczych na rynku to dość wymagające wyzwanie. Sól to jedna z najstarszych i najpopularniejszych przypraw. Składa się w 40% z sodu i 60% z chlorków. Choć jest niezbędnym składnikiem pożywienia, jej nadmiar w diecie może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych zwłaszcza u dzieci w okresie wzrostu i rozwoju. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca ograniczenie spożycia sodu <2g na dzień (tj. 5g soli dziennie) dla dorosłych i skorygowanie w dół tej wartości w stosunku do mniejszej kaloryczności diety u dzieci. Do 6. roku życia to jest nie więcej niż 3g soli na dobę. Zaleca również nie dosalać potraw w przypadku małych dzieci i ograniczać do minimum spożycie produktów o wysokiej zawartości soli [1].

Gdzie ukrywa się sól?

Poza jej naturalną formą w postaci kryształków w solniczce sól chowa się w wielu produktach. Istnieje wiele produktów spożywczych, w których sól jest obecna jako źródło ukrytego sodu. To właśnie te źródła ukrytej soli mogą wpływać na codzienne spożycie sodu w sposób znaczący.  Jednym z powszechnych źródeł ukrytej soli są przetworzone produkty spożywcze, takie jak gotowe dania, fast foody, przekąski czy dania konserwowe. Te produkty, chociaż mogą nie smakować wyraźnie słono, często zawierają znaczne ilości soli jako składnik konserwujący czy poprawiający smak. Dlatego warto zwracać uwagę na etykiety i wybierać produkty o niższej zawartości soli.

Słodkie przekąski, jak również napoje gazowane i słodzone, mogą także zawierać ukrytą sól. Często producenci dodają sól, aby wzmocnić smak słodkich produktów. Z tego powodu przy wybieraniu przekąsek i napojów warto przyjrzeć się zawartości sodu w ich składzie.

Niektóre sosy i gotowe przyprawy również mogą zawierać znaczne ilości soli. Dlatego warto czytać etykiety i wybierać produkty o niższej zawartości sodu lub szukać alternatywnych, domowych wersji tych produktów.

Dlaczego warto ograniczyć sód w diecie dzieci?

Nadmiar soli może wpłynąć na zdrowie serca. Spożywanie dużej ilości soli może zwiększyć ryzyko wzrostu ciśnienia krwi, co stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego już we wczesnym wieku. Wpływa to na prawidłową pracę serca oraz może prowadzić do problemów takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroby serca w przyszłości. U dzieci otyłych ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego jest większe [2].

Ponadto dieta o dużej zawartości soli w dzieciństwie możne znacząco wpłynąć na rozwój chorób w wieku dorosłym. Główne choroby, którym sprzyja wysokie spożycie soli to nowotwory żołądka, rozwój astmy i choroby nerek [3,4].

Jak ograniczyc sól w diecie?

Oto kilka podpowiedzi jak zmniejszyć spożycie soli przez dziecko:

  • Gotuj w domu. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad ty co spożywa twoje dziecko. Nie dosalaj potraw na talerzu.
  • Wybieraj naturalne produkty o niskiej zawartości soli takie jak owoce, warzywa, świeże ryby, jajka i mięso. Niech staną się podstawą diety.
  • Czytaj etykiety i zwracaj uwagę na zawartość solu lub sodu w produktach. Pamiętaj że 1g soli to ok. 0,4g sodu.
  • Unikaj podawania lub wyeliminuj z diety dziecka potrawy typu fast food. Są niezwykle bogate w sód ukryty w rożnych dodatkach.
  • Stosuj świeże zioła i przyprawy, które nadadzą potrawom smaku i aromatu.

  1. https://www.who.int/publications/i/item/9789241504836
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31781959/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14710219/
  4. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.HYP.38.3.317