Bezpieczna żywność w domu

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i żywienia kojarzą się zwykle z restauracjami, sklepami, czy zakładami produkcyjnymi. I słusznie. Jednak przestrzeganie higieny żywienia w domu jest równie ważne. Przecież karmimy najbliższych! Warto zaczerpnąć kilka zasad z przepisów skierowanych do firm gastronomicznych.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów?

Jednymi z bardziej nieprzyjemnych doznań jakie może przydarzyć się każdemu niezależnie od wieku jest zatrucie pokarmowe. Jest to schorzenie wywołane spożyciem produktu żywnościowego objawiające się nagłymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi pod postacią wymiotów, biegunek, bólów brzucha. Może im towarzyszyć także wysoka gorączka. Przyczyną zatruć pokarmowych są toksyny bakteryjne oraz wirusy. Objawy zatrucia pokarmowego występują dość szybko już po kilku, kilkunastu godzinach. Aby nie dopuszczać do masowych zatruć pokarmowych, wszystkie restauracje, kawiarnie, stołówki, sezonowe punkty gastronomiczne, sklepy, duzi i mali producenci żywności muszą przestrzegać prawa żywnościowego, o których szczegółowo informuje Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

A które zasady sprawdzą się w domu?

Wiele z nich. Kilka najważniejszych warto wprowadzić jak najszybciej. Nadrzędną zasadą jest mycie rąk przed kontaktem z żywnością oraz zachowanie czystości w kuchni.

Włącz uważność podczas zakupów

To w sklepie zaczyna się przestrzeganie zasad domowego bezpieczeństwa żywności:

– sprawdzaj datę przydatności do spożycia, najczęściej opisaną jako “należy spożyć do:”. Ta data oznacza termin przydatności produktu do spożycia, po upływie którego spożycie produktu może być niebezpieczne dla zdrowia.

– zwróć uwagę na stan opakowania. Powinno być całe, bez rozszczelnień czy pęknięć.

– kupując produkty mrożone tj. owoce czy warzywa, pomacaj delikatnie opakowanie i sprawdź czy w środku znajdują się pojedyncze kawałki warzyw czy owoców, a nie bryła. Jeśli wyczujesz, że produkty są zbrylone nie kupuj, może to oznaczać, że produkt był wcześniej lekko rozmrożony.

kolejność zakupów. Najpierw kupuj produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce czy zamrażarce. Mięso, ryby czy produkty mrożone kupuj zawsze na końcu, aby w ten sposób skrócić ich czas pozostawania poza chłodziarką zanim dotrzesz do domu.

Przechowuj zgodnie z zasadami

Miejsce przechowywania żywności ma duże znaczenie dla zachowania jego bezpieczeństwa i walorów smakowych.

  • temperatura. Każdy fabrycznie zapakowany produkt spożywczy ma na etykiecie podany zakres temperatur, w których powinien być przechowywany. Przeczytaj i zastosuj się do wskazówek.
  • lodówka i zamrażarka. Powinny być czyste i ustawione na odpowiednie temperatury: lodówka +5 stopni Celsjusza, a zamrażarka -18.
  • produkty zamrożone zawsze rozmrażaj w lodówce, nie misce zalane wodą!
  • surowe produkty wymagające przechowywania w lodówce takie jak mięso, ryby, owoce morza czy jajka powinny nie powinny bezpośrednio stykać się z produktami gotowymi do spożycia (np. wędliny, sery, warzywa)
  • dbaj o szczelność opakowań produktów, których nie zużyjesz od razu

Gotuj i spożywaj bezpiecznie

Przed ugotowaniem i spożyciem produkty umyj dokładnie pod bieżącą wodą produkty, które tego wymagają np. owoce i warzywa.

  • żywność gotowana powinna mieć przed podaniem 63 stopnie Celsjusza. Można to sprawdzić termometrem do mięs (do kupienia w sklepach internetowych lub sklepach z wyposażeniem dla gastronomii). Nie trzeba tego robić, ale warto pamiętać o tym kiedy odgrzewasz danie. Musi się ono przegrać całe. To zabezpieczy je przed potencjalnym rozwojem bakterii. 
  • pakowanie śniadania do szkoły. Upewnij się, że śniadaniówka jest czysta i umyta płynem do naczyń lub w zmywarce. To uchroni posiłek przed rozwojem bakterii podczas czasami kilku godzin zanim dziecko zje śniadanie.
  • używaj w kuchni osobnych desek do warzyw i owoców, surowego mięsa, gotowanego mięsa i wędlin oraz do chleba i nabiału

Źródła:

1. Ustawa z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia 

2. https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/gmpghp 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *