Napoje latem

Letnie napoje dla dzieci

Lato – chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. Zwłaszcza najmłodsi cieszą się na beztroskie chwile wolne od szkoły, zabawy nad wodą i wyjazdy wakacyjne. Jednak wysokie temperatury, które towarzyszą wakacyjnym przygodą mogą być zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia. Warto pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu dziecka. 

Dlaczego picie latem jest ważne?

Woda odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Jedną z nich, tak ważną latem

jest termoregulacja. Gdy na dworze gorąco, a organizm musi utrzymać prawidłową temperaturę ciała zaczyna się pocić i ochładza nasze ciało. W ten sposób reguluję temperaturę, ale i traci wodę. Pocenie zabezpiecza nas przed przegrzaniem i niebezpiecznymi jego skutkami. Odpowiednie nawodnienie zapewnia właściwą pracę organizmu i utrzymanie stałej temperatury [1].

Czym się nawadniać?

Wodą. W rankingach na najzdrowszy napój zostawia konkurencję daleko z tyłu. Dla dorosłego jak i dziecka to powinien być podstawowy napój. Źródłami wody w diecie są produkty spożywcze takie jak warzywa, owoce i mleko. Jednak woda zawarta w produktach spożywczych nie pokryje na nią pełnego zapotrzebowania. Należy w diecie uwzględniać płyny. Małe dzieci często nie odczuwają pragnienia na czas i trudniej im regulować wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Warto przyzwyczaić dziecko do picia czystej wody. Podawać ją często nie tylko do posiłku. Dla dzieci należy wybierać wodę źródlaną, nisko lub średniozmineralizowaną. Wybierając wodę w sklepie zwróć uwagę na etykietę. Woda niskozmineralizowana będzie miała 0 – 500 mg/l składników mineralnych na litr, a średnio >500 – 1500 mg/l. Powinna to być woda o niskiej zawartości sodu. Nie zaleca się podawania dzieciom tzw. kranówki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jakość wody w miejscu zamieszkania lub częstego przebywania jest stale wysoka. Przepisy dotyczące wód jakości mineralnych są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż te dotyczące wody kranowej.

Ile wody powinno wypijać dziecko?

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci jest zależne od masy ciała. Zbyt duza ilość wody jak i zbyt mała ilość płynów w diecie ma swoje negatywne konsekwencje zdrowotne. Przy okazji wizyty u pediatry lub dietetyka można zapytać o dokładne obliczenie zapotrzebowania na wodę. Używając przedziałów wiekowych można obliczyć zapotrzebowanie metodą Hollidaya i Segara gdzie dobowe zapotrzebowanie dziecka o wadze do 10kg uzyskuje się podając 100 ml/kg masy ciała, 10-20kg to bazowy 1 litr + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10kg, a dziecko o masie powyżej 20kg powinno przyjmować 1,5 litra + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg [2].

Źródła:

  1. M.Jarosz, E.Rychlik, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie,2020
  2. Holliday MA, Segar WE. The maintenance need for water in parenteral fluid therapy. Pediatrics 1957; 19:823-32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *