Ulubione przekąski Tygryska

– Dziadku, a z czego robi się moje ulubione chrupki? – zapytał nieoczekiwanie podczas niedzielnego śniadania Tygrysek. To pytanie nurtowało go od dawna, zwłaszcza, gdy wcinał kolejną paczuszkę  ulubionych przekąsek.

– Z kukurydzy – odpowiedział dziadziuś. – Twoje chrupki powstają ze zdrowych roślin, które rosną również na polu naszych sąsiadów. Chciałbyś zobaczyć? Jeśli tak, to pójdziemy na wycieczkę. Powiem ci wszystko o kukurydzy.

Tygrysek był bardzo ciekawy, więc niebawem ruszyli na pole. Po drodze dziadek opowiedział, że kukurydza jest jedną z najczęściej uprawianych roślin na świecie, że trafiła do nas dawno temu z Ameryki, no i że występuje jako składnik pożywienia w różnych odmianach.

Gdy dotarli na miejsce obu ukazał się widok ogromnej połaci ziemi, pełnej wysokich zielonych roślin, z długimi liśćmi i kolbami z żółtych ziaren. To była właśnie kukurydza.

– Kompletnie nie umiem sobie wyobrazić jak z tego mogą powstawać moje chrupki – skrzywił się  Tygrysek kręcąc z niedowierzaniem głową.

– A gdy jadłeś popcorn to pomyślałeś, że to również kukurydza? – roześmiał się dziadek. – To jest właśnie magia tej niezwykłej rośliny. Posiada mnóstwo zalet, ale przede wszystkim jest bardzo zdrowa. Spróbuj – zachęcił wnuka odłamując jedną z kolb i wyjmując z niej żółte ziarenko.

Maluch niechętnie włożył je do ust i pogryzł.

– Hmmm, nawet dobre, dość słodkie. Ale wolę moje chrupki! – stwierdził stanowczo.

– Widzisz mój kochany – odpowiedział dziadziuś. – To jest przykład rośliny, która niekoniecznie wszystkim dobrze smakuje na surowo. Dlatego właśnie przetwarza się ją i produkuje pyszne przekąski.

Gdy wrócili do domu Tygrysek zaczął przeglądać informacje na kolorowym opakowaniu chrupek: ”Pałeczki kukurydziane z kaszą jaglaną” – przeczytał. Z kaszą jaglaną? Tego już było mu za wiele. Co to jest ta kasza jaglana??? Natychmiast pobiegł do dziadka.

– A to są inne ziarenka, również bardzo ciekawe i pożyteczne – odpowiedział dziadziuś z uśmiechem. – Kasza jaglana powstaje z prosa, jednej z najstarszych roślin, znanych już w starożytności. Ma mnóstwo witamin, które bardzo przydają się w zdrowej diecie. Dlatego dodaje się ją do twoich chrupek.

Nazajutrz tematem lekcji wychowawczej było zdrowe odżywianie. Pani wychowawczyni zapytała klasę o ulubione przekąski. Odpowiedzi były przeróżne: dzieci najczęściej wymieniały czekoladę, hot-dogi, pizzę i lody, zachwycając się ich licznymi smakami.

– A jaka jest twoja ulubiona przekąska? Co najbardziej lubisz? – zagadnęła siedzącego skromnie Tygryska wychowawczyni.

– Lubię wszystko co koledzy i koleżanki, ale najbardziej moje chrupki kukurydziane – odpowiedział maluch rezolutnie, czym wzbudził ogromne zainteresowanie rówieśników. Wszyscy chcieli spróbować chrupek, o których wiedzieli dotąd tylko tyle, że Tygrysek zajadał się nimi niemal podczas każdej przerwy.

– Kochani – ogłosiła pani wychowawczyni widząc zamieszanie w klasie. – Oto wasze zadanie domowe: napiszcie w kilku zdaniach o swoich ulubionych przekąskach. Najlepsze wypowiedzi będą nagrodzone.

Tygrysek uśmiechnął się tylko, bo doskonale wiedział co należy napisać. Poszło mu to bardzo sprawnie, toteż gdy nazajutrz przyszło do odczytania wypracowań, był pewny, że zostanie dobrze oceniony. A napisał tak: ”Mój dziadziuś jest bardzo mądry. Całe życie zdrowo się odżywiał zachęcając nas, byśmy jedli dużo warzyw i owoców. Ostatnio dowiedziałem się, że moje ulubione chrupki kukurydziane powstają tylko ze zdrowych roślinek, takich jak kukurydza i kasza jaglana. Wiem, że dzieci nie przepadają za nimi, ale uwierzcie, że zamknięte w magicznej postaci chrupek są naprawdę pyszne. U mnie lubi je cała rodzina. A kiedy mam jakiś problem, albo brakuje mi pomysłu, sięgam po swoje przekąski. Wtedy dobre myśli same mi przychodzą do głowy. Oczywiście, że lubię również słodycze, ale swoich chrupek nie zamieniłbym na nic innego.”

Autor: Dominik Szczap

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *