Jamnik długowłosy

Jak zachęcić do wybrania zdrowej marchewkowej przekąski zamiast cukierka? Wystarczy, żeby marchewka wydała się ciekawsza, a ta podana w formie jamnika może spełnić ten wymóg😊

Potrzebujemy: dwóch marchewek, trzech ogórków małosolnych, plasterek sera żółtego, rzodkiewkę, oraz jedną czarną oliwkę.

1. Z marchewki przeciętej na pół i pokrojonej w podłużne plastry wycinamy tułów, głowę, łapki, ogonek i uszy jamnika.

2. Resztę marchewki z pomocą obieraczki tniemy na cieniutkie poszarpane paseczki, rwiemy je lub kroimy na strzępy i układamy na wcześniej wyciętych częściach ciała jamnika, w ten sposób z jamnika krótkowłosego stanie się on dużo ciekawszym, bardziej trójwymiarowym, puchatym, długowłosym jamnikiem.

3. Dodajemy uśmiech i język z rzodkiewki, z niej wykonujemy też oko, natomiast źrenicę oka, tak jak brew i duży uroczy nochal przygotowujemy z czarnej oliwki. Trawę wykonujemy z pokrojonego ogórka małosolnego, który śmiało można zastąpić ogórkiem kiszonym, lub świeżym – w zależności od upodobań młodego konsumenta.

4. Dodajemy ogórkowe drzewko i serowe żółte słońce.

5. Na koniec na talerzu pojawia się obiekt westchnień naszego czworonożnego przyjaciela- piękny czerwony kwiatuszek z rzodkiewki, oczywiście tu macie pełną dowolność. Ja proponuje kwiatek, bo wiosna za oknem, ale jeśli Wasz jamnik będzie biegł w stronę piłeczki, albo gonił motylka to taka kompozycja będzie równie ciekawa i wzbudzająca zainteresowanie dziecka. Dużo słońca i smacznego dla wszystkich mniejszych i większych miłośników jamników.

Smacznego!

Pomysł, wykonanie i zdjęcia: Andżelika Piechowiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *