Marchewkowy Mikołaj

Coraz bliżej Gwiazdka i Mikołaj. Co wy na to żeby Mikołaj pojawił się jeszcze szybciej, na przykład na talerzu?

Składniki: tostowy chleb, marchewka, oliwki czarne, kozi ser/ biały ser, ogórek kiszony, plaster szynki. Jeśli wolicie zastąpić marchewkę czerwona papryką – również polecam.

1. Z plasterka szynki wycinamy kółko, które będzie buzią naszego Mikołaja.

2. Z chleba tostowego posmarowanego kozim, lub innym białym serkiem wycinamy brodę i wąsy Mikołaja.

3. Z czarnych oliwek wycinamy oczy, zanim jednak położymy je na plasterek szynki posmarujmy go w tym miejscu białym serkiem, w ten sposób „źrenice” będą bardziej widoczne?

4. Dodajemy nos z marchewki, kolejny plasterek warzywa umieszczamy między wąsami a brodą- to mikołajowa buzia, do której później dorobimy usta, co stworzy wrażenie trójwymiarowości.

5. Następnie z kawałków marchewki układamy mikołajową czapkę, do której dodajemy puszyste wykończenie z chleba posmarowanego serkiem ( ten sam patent, co w przypadku wąsów i brody), oraz okazały pompon.

6. Z kawałków chleba ( tym razem nie smarujemy go serkiem) robimy włosy i okazałe brwi, z marchewki natomiast wycinamy piękny mikołajowy uśmiech oraz rumiane policzki.

7. Warto dorobić Mikołajowi strój, jak się pewnie domyślacie będzie również marchewkowy.

8. Żeby talerz wyglądał bardziej świątecznie, po bokach ułożymy wycięte z kiszonych ogórków „gałązki” z marchewkowo- oliwkowymi ozdobami.

Wesołych Świąt kochani!    

Opracowała: Andżelika Piechowiak