6 niezbędnych naturalnych produktów spożywczych w diecie dziecka

Dieta dziecka powinna zapewnić mu niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju. Często jednak z różnych przyczyn odbiega ona od ideału. Małymi krokami możesz poprawić dietę swojego dziecka używając naturalnych produktów. Poznaj 6 produktów, które mają duży wpływ na  właściwy rozwój młodego organizmu.

1. Warzywa i owoce.

Dostarczają witamin i minerałów potrzebnych organizmowi do wielu procesów. Są także źródłem błonnika, który reguluje prace jelit i zapobiega zaparciom, „karmi” dobroczynne bakterie jelitowe i pomaga w regulacji apetytu. Warzywa pomagają utrzymać właściwe pH organizmu, co ma szczególne znaczenie u młodych sportowców lub tancerzy. Warto pamiętać, że owoce z natury zawierają więcej cukrów prostych niż warzywa, dlatego powinny być spożywane w mniejszej niż one ilości (3 porcje warzyw, 1-2 porcje owoców).

2. Jajka.

To jedne z najbardziej wartościowych produktów żywnościowych. Zawierają zestaw witamin w tym C, A i E. Poza tym mają także cenne składniki mineralne w tym wapń, potas, żelazo i fosfor. Dzięki kompletowi niezbędnych aminokwasów białko jaj nazywane jest tzw. „wzorcowym białkiem”. Żółtka jaj są doskonałym źródłem kwasu DHA potrzebnego do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego.

3. Woda. Zdrowsza i lepsza niż soki i napoje z kartoników

dedykowane dzieciom. Najmłodsi powinny pić wodę niskozmineralizowaną (do 500mg/l) i źródlaną, nieco starsze dzieci mogą spożywać wodę średnio mineralizowaną ( 500-1500mg/l). Woda powinna mieć atest jednostki naukowo-badawczej. Wybierając wodę kieruj się przede wszystkim składem i certyfikatami, a nie kolorem etykiety i kształtem butelki.

4. Produkty białkowe.

Białko to podstawowy budulec organizmu. Warunkuje jego właściwy rozwój  zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu. Białko buduje mięśnie, kości, hormony. Źródłami białka powinny być produkty zwierzęce tj. chude mięso, jajka, ryby oraz nabiał, a także roślinne takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola.

5. Oleje roślinne

Złoto w butelkach. Oleje roślinne zawierają niezbędne dla mózgu, układu nerwowego i odporności  jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Można dodawać je do sałatek, skropić kanapkę lub wykorzystać do przygotowania mięsa lub ryby. Wybór naturalnych olejów jest duży. Dla dzieci najlepsze będą: olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek i olej z czarnuszki.

6. Zboża.

Produkty zbożowe to źródło energetycznych węglowodanów. Dzięki nim dziecko będzie pełne energii. Najlepsze produkty zbożowe to kasze (gryczana, owsiana, jaglana, kukurydziana, komosa ryżowa), pieczywo na zakwasie (bez spulchniaczy), ryż basmati i paraboliczny, lekkostrawne produkty z kaszy kukurydzianej oraz lubiany przez większość makaron (najlepiej ugotowany al dente). Te produkty mogą być podstawą wielu smacznych dań. Świetnie sprawdzą się jako energetyczne śniadania (np. jaglanka z owocami i jogurtem) jak i odżywcze obiady (np. kasza z warzywami i pieczonym indykiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *