Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Nadwaga u dzieci to dziś szybko narastający problem, którego skutki zdrowotne, społeczne i psychologiczne potrafią odebrać szczęśliwe dzieciństwo. Mała aktywność fizyczna, łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności, niewłaściwe zachowania żywieniowe w domu są przyczyną zwiększonej masy ciała u coraz młodszych dzieci. Co robić kiedy niepokoi cię masa ciała u dziecka?

Na początek każdy rodzic może zważyć i zmierzyć wzrost dziecka, a następnie posłużyć się tzw. siatkami centylowymi (łatwo je odszukać w sieci), aby sprawdzić czy masa ciała dziecka jest prawidłowa. Nadwaga u dzieci to masa ciała pomiędzy 90 a 97 centylem. Jeśli wynik wskaże na nadwagę lub otyłość, to zwłaszcza w tym drugim przypadku, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz określi czy nadmierna masa ciała wynika tylko z niezdrowego stylu życia, czy może jakichś chorób. Jednak niezależnie od diagnozy możesz pomóc swojemu dziecku w poprawie zdrowia i przyczynić się do zmniejszenia wagi.

Oto kilka sposobów:

 1. Obserwuj. Przez kilka dni dokładniej niż zwykle, przyjrzyj się co zjada twoje dziecko w ciągu dnia. Zwróć uwagę na godziny posiłków i przekąsek oraz na ich jakość. Staraj się wyłapać także, przyczynę sięgania przez dziecko np. po słodycze – czy robi to z nudów, czy jest to dla niego forma nagrody lub rozładowania stresu.
 2. Podawaj posiłki o stałych porach. To pozwoli dziecku złapać rytm jedzenia. Posiłki o stałych porach regulują poziom cukru we krwi co zmniejsza napady głodu i ochoty na podjadanie.
 3. Dbaj o jakość posiłków i właściwy skład. Jeśli na talerzu znajdują się produkty z grupy białek np. jajka lub mięso, węglowodanów np. ryż lub pieczywo, tłuszczy np. masło lub olej oraz warzywa – to taki posiłek będzie dla dziecka sycący i zdrowy.
 4. Nie nagradzaj dziecka niezdrowymi przekąskami. Fundujesz mu niezdrowy nawyk, który w przyszłości będzie dla niego dużym utrudnieniem w utrzymaniu zdrowej masy ciała.
 5. Postaraj się zaangażować dziecko we wspólne gotowanie zdrowych posiłków. Na początek mogą to być proste owocowe sałatki lub kolorowe kanapki. Dzięki temu oswajasz dziecko ze zdrowymi produktami takimi jak np. owoce i warzywa.
 6. Wyznacz słodkie dni. Nie odcinaj dziecka zupełnie od słodyczy, ale podawaj mu je w określone dni jako deser. Dzięki temu nauczy się m.in. odróżniać posiłki od deserów i zaspokajać głód wartościowymi produktami.
 7. Jedz posiłki (przynajmniej niektóre) razem z dzieckiem. To pozytywnie wpływa na kształtowanie nie tylko zdrowych nawyków u dziecka, ale i pielęgnuje więź między dzieckiem a rodzicami.
 8. Nie zmuszaj dziecka do zjedzenia wszystkiego co ma na talerzu.
 9. Nie kupuj do domu słodkich i słonych przekąsek lub nie zostawiaj ich w widocznym miejscu. Kiedy dziecko nie widzi ich w swoim otoczeniu, ma mniejszą szansę na podjadanie.
 10. Wyjdź z dzieckiem na spacer lub rower. Staraj się aktywizować dziecko proponując mu różne formy ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.
 11. Poproś specjalistę. Jeśli uważasz, że problem jest poważny, a twoja wiedza o tym jak pomóc dziecku jest zbyt mała, poproś specjalistę. Możesz potrzebować wsparcia jednego lub kilku specjalistów z zakresu zdrowia tj.: dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa dziecięcego i lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *